Kahvaltılık Tarifler,  Tarifler

Yaban Mersinli Smoothie Kasesi

İnsanlar çok eskilerden beri meyve ve sebzelerin suyunu, püresini tüketiyorlar. Bugün smoothie dediğimiz içecek, ilk olarak 1930’larda Amerika’da blender’ın icadıyla ortaya çıkmış. Smoothie’nin ismini alması ise 1970’lere dayanıyor. Laktoz duyarlılığı olan genç Steven Kuhnau arkadaşları gibi milkshake içemiyormuş ve buzlu meyveli içecekler yapıp satmaya başlamış. Ve böylece bildiğimiz smoothie ortaya çıkmış.

Bugün smoothie sadece tatlı ya da spor içeceği olarak görülmüyor. Günün her saati tüketilebilen smoothienin daha yoğun kıvamlısı ve kasede yeneni ise smoothie bowl oluyor. Smoothie kasesi alt kısmı için yoğurt veya süt grubu bir besini renkli bir meyveyle blenderdan geçiriyorsun. Daha yoğun bir kıvam istiyorsan, yulaf, chia tohumu, muz ya da avokado ekleyebilirsin.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edenler yediklerinin besin değerini bilmek istiyorlar. Özellikle ev yapımı smoothie kaseleri bu ihtiyaçlara cevap veriyor.

Denemek isteyenler için oldukça lezzetli, sağlıklı, doğal probiyotik içeren evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir yaban mersinli smoothie kasesi tarifi.

Yaban Mersinli Smoothie Kasesi

Hazırlama 5 dakika
Pişirme 0 dakika
Porsiyon 1 kase

Malzemeler

 • 1/2 su bardağı yaban mersini
 • 1 adet muz
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı chia tohumu

Tarif

 • Yarım muzu dilimleyin ardından dilimlediğiniz muzları ve yaban mersinlerini buzdolabı poşetinde buzluğa koyun ve dondurun.
  (Bu işlemi geceden yaparsanız smoothie kasenizi hazırlamak için vakit kaybetmemiş olursunuz.)
 • Donmuş yaban mersinini, donmuş yarım muzu ve 2 kaşık yoğurdu bir mutfak robotuna koyun ve çekin. Dondurma kıvamına gelince mutfak robotunu kapatın.
 • Bir kaseye karışımı koyun. Üzerine kalan yarım muzu dilimleyin, chia tohumu ve bir kaç tane yabanmersini ile süsleyin.
  Afiyet Olsun 🙂

Notlar

Meyveleri dondurma işini geceden yaparsanız kasenizi hazırlamak için vakit kaybetmemiş olursunuz.
Kıvam için meyvelerin donmuş olması önemlidir. Eğer kıvamı daha yoğun olsun istiyorsanız yoğurdu dondurabilir ya da ekstra muz, avakado, chia tohumu ekleyebilirsiniz.
Eğer kıvamı biraz daha açmak isterseniz yoğurt miktarını artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Recipe Rating